• 01342698491   |   01342698401   |  
  • 01342698402 - 01342698403

جواهردشت رودسر

مقصد سفر امروز سیری در ایران ، منطقه ای شگفت انگیز در استان گیلان است . جایی که طبیعت و هوای پاکش هر بیننده ای را شیفته خود می کند و چون جواهری در میان خطه شمال دیده ها را به خود معطوف می کند .
محلی ها به این جواهر زیبا ، « جئوردشت » از جاهای دیدنی گیلان می گویند که به معنی بالادشت است ؛ بدون شک این نام برازنده ی این دشت زیبا است .
این جا با ابرها عجین شده ، ابرهایی که آزادانه در جواهردشت از جاهای دیدنی گیلان حرکت می کنند و سر راهشان اگر کسی را ببینند با نوازش صورتش ، از او استقبال می کنند .
اما جواهردشت از نامش پیداست که ییلاقی متفاوت است . احساس می کنم ، باید خطه ای باشد در نقطه ای دورتر از جنگل که با ورود به آن دنیایی جذاب و دیدنی را خواهیم دید .
به رامسر می روم تا از آنجا به سمت جواهردشت حرکت کنیم . از جاده سیاهکل رود به جواهردشت خواهیم رسید . جاده ای که درختان پرتقالش در همین اول جاده دل می برد و همه چیز اینجا تازه و دیدنی است ، بارانی که ساعتی پیش ، درختان و زمین را نمناک کرده ، خنکی دلچسبی را به مسیر بخشیده . جاده آسفالته است و باید تا انتهای این جاده از لابه لای درختان جنگلی و مرکبات عبور کنیم تا به محله خیاط برسیم .
در انتهای این مسیر به بقعه نقره عباس می رسیم که اهالی برای راز و نیاز با خدای خود به آنجا می آیند . آرام آرام جواهر سبز گیلان چهره می گشاید و مقصد ما نمایان می شود .
گروه های مختلف گردشگر را می بینم که از طراوت و زیبایی جواهردشت و هوای دلنشینش به وجد آمده و با هم می خندند ؛ از دیدن و شنیدن این هیاهو و نشاط ، لبخند به لبانم می آید .
کاش کمی از نشاط و آرامش و طراوت بی نظیر اینجا را با خود به شهر ببرم تا دوستانم نیز کمی دراین دنیا غرق شوند و لذت ببرند .
جواهردشت ، جواهری در خطه گیلان
جواهردشت روستایی ییلاقی از جاذبه های گردشگری گیلان، در ارتفاع تقریبی ۲۰۰۰ متری از سطح دریای مازندران ، در شهرستان رودسر ، حدود ۲۲ کیلومتری محله سیاهکل رود ، شرق استان گیلان قرار دارد که طبیعت فوق العاده ، هوای پاک و دلنشین آن ، آرامش بی مثالش ، دشت های سرسبز و کم نظیرش گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را شیفته خود کرده است .
منطقه کوهپایه‌ای جواهر دشت با مساحت تقریبی ۱۰۰ هکتار دارای اقلیم خیلی مرطوب و معتدل است که از طبیعت ، کوه و جنگل بهره فراوان برده است.
ساکنین این منطقه در زمستان که همه جا را برف می پوشاند، جواهردشت را ترک می کنند و با گرم شدن هوا و تولد دوباره طبیعت به روستای ییلاقی خوش آب و هوای خود باز می گردند. آن ها برای تامین آب آشامیدنی خود در ییلاق از چشمه های موجود در منطقه استفاده می کنند ؛ چون آب لوله کشی در این منطقه وجود ندارد .
زمین های زیر کشت سیب زمینی اهالی ، دیوارهای سنگی و حصارهای میان مزارع و خانه ها و مناظر چرای گوسفندان با صدای زنگوله هایشان برای میهمانان جواهردشت بسیار جالب و تماشایی است .

 تفریحات و مسابقات جواهردشت

در این طبیعت کم نظیر و فوق العاده عکاسی ، دوچرخه سواری ، پیاده روی ، کوهنوردی به سمت قله سماموس ، اسب سواری و … بسیار لذت بخش است .
علاقه مندان به ورزش های بومی و محلی اگر در اواسط مرداد ماه به جواهردشت بروند ، شاهد برگزاری مسابقات کشتی گیله مردی ، اسب دوانی و طناب کشی و.. خواهند بود . این مسابقات هیجان انگیز توسط سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوص برگزار می شود .
۱)عکاسی از مناظر عروس رودسر
هنرمندان عکاس و علاقه مندان به این رشته هنری در فصل های مختلف سال برای برداشت تصاویری بی نظیر از طبیعت بکر ، اسب ها ، دام های درحال چرا در دشتی سبز ، آسمان مه گرفته و … به این منطقه سفر می کنند .
۲) کوهنوردی
در طول مسیر کوهنوردان کوله به دوشی را خواهید دید که برای رسیدن به قله ۳۶۷۸ متری سماموس در جبهه جنوبی روستا باید از ییلاق جواهردشت گذر کنند . اغلب در فصل زمستان به صورت حرفه ای به این قله می روند
قبل از قدم نهادن در این روستای ییلاقی ، مسیر و زیبایی هایش بسیار مجذوبتان خواهد کرد . از مسیری که اطرافش را درختان پرتقال و مرکبات فرا گرفته باید گذر کرد .
یک بازار محلی با دکان های مختلف خوار و بار فروشی ، قصابی و … نیز در ابتدای آبادی وجود دارد ، که اهالی مهربان جواهردشت را در آنجا خواهید دید .
در اینجا نیز جایی برای عبادت و راز و نیاز وجود دارد ، آستانه متبرکه نقره عباس را در دشتی زیبا ، پیش ازجواهردشت خواهید دید که می توان برای زیارت و سیاحت و تماشای محله و زیبایی هایش ، ساعتی را در آن جا سپری کردپوشش گیاهی و جانوری منطقه جواهردشت
پوشش گیاهی منطقه سرولات و جواهردشت از جاهای دیدینی گیلان، را پهن برگان تشکیل می دهند به این صورت که در بخش پایین منطقه شمشاد ، وسکا و خرمندی ، ممرز ، بخش میان را پوشش جنگلی از نوع ممرز ، افرا ، انجیلی ، توسکا ، خرمالوی وحشی ، لیلکی ، ازگیل ، آزاد و بلوط و بخش بالا را بلوط ، آزاد ، راش ، ون ، زالزالک و گلابی وحشی دیده می شود .
گیاهانی چون تمشک ، گزنه ، پامچال ، بنفشه … نیز در این منطقه وجود دارد .
جانورانی نظیر مرال ، شوکا ، کل و بز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، گراز ، شغال ، گربه جنگلی و پرنده قرقاول در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهردشت زندگی می کنند .
مسیر دسترسی به جواهردشت
آدرس : ایران ، گیلان ، رودسر ، بخش کلاچای ، دهستان سیاهکلرود ، روستای جواهر دشت .

ارتباط با هتل سیروس

رزرو آنلاین هتل